Gerdab.IR | گرداب

از منا تا نیویورک در اینستاپست بعیدی نژاد

تاریخ انتشار : ۰۸ مهر ۱۳۹۴

دیپلمات ارشد عضو تیم مذاکره کننده با انتشار پستی در اینستاگرام خود، گزارشی از سفر هیئت ایرانی به نیویورک را در اختیار مردم قرار داد.

به گزارش گرداب از باشگاه خبرنگاران جوان حمید بعیدی نژاد دیپلمات ارشد تیم مذاکره کننده عکسی از زمان سخنرانی روحانی در مقر سازمان ملل را در اینستاگرام خود منتشر کرد.

وی در پست جدید خود گزارشی از سفر هیئت ایرانی به مقر سازمان ملل را در اختیار مردم قرار داد.

از سخنرانی روحانی در سازمان ملل تا حادثه منا در اینستاگرام بعیدی نژاد+ عکس

بعیدی نژاد نوشت:

" روز اول مجمع عمومی سازمان ملل روسای كشورهای مهمی چون فرانسه، روسیه، آمریكا، چین، و ایران سخنرانی كردند.

دكتر روحانی در سخنرانی خود براین محورها تاكید نمودند: ملت ایران در از دست دادن صدها نفراز حجاج جانباخته خود عزادار است. بی كفایتی و فقدان مسوولیت پذیری مقامات اجرایی عربستان باعث ممانعت از بازگشت فوری اجساد به خانواده هایشان میشود. عربستان باید سریعا دسترسی كنسولی لازم برای شناسایی فوری اجساد و بازگشت اجساد را فراهم كند، لازم است شرایط یك بررسی و ارزیابی مستقل و دقیق در خصوص دلایل وقوع این فاجعه و راههای جلوگیری از آن در آینده فراهم شود.

من از طرف ملت بزرگی صحبت می كنم كه با رای خود در انتخابات دو سال قبل بار دیگر به تعامل سازنده با جهان رای داد وبر همان اساس امروز فصل جدیدی در روابط ایران با دنیا آغاز شده است.اراده ی ملی ایران همراه با تلاش شش قدرت بزرگ جهان و اتحادیه اروپا به حصول تفاهم هسته ای مبدل شد كه با تصویب شورای امنیت به یك سند بین المللی تبدیل گشت. همه كشورهای مذاكره كننده از تمامی ظرفیت خود برای حصول این تفاهم استفاده كردند.ایران هیچگاه اراده ای برای توسعه سلاحهای هسته ای نداشته است و لذا تحریمهای علیه ایران همه غیر قانونی و ناعادلانه بوده اند.

ایران چیزی جز عقل و منطق و اخلاق و هر جا لازم بوده دفاع مقتدرانه و مشروع علیه هر نوع تجاوزی روی میز نگذاشته است. در شرایط فعلی همان تلاشی كه به حصول تفاهم انجامید باید به حفظ و اجرای موثر تفاهم هسته ای معطوف شود. در عین حال كشورهای دارنده ی سلاح هسته ای هم باید اقدامات لازم برای انهدام این سلاحها را اتخاذ كنند و در ایجاد منطقه عاری از سلاحهای هسته ای در خاورمیانه نقش مثبتی ایفا كنند و اجازه ندهند كه رژیم صهیونیستی تنها مانع تحقق این ابتكار مهم باشد.تفاهم هسته ای شرایط خیلی مساعدی را در منطقه بسیار متلاطم خاورمیانه برای صلح و امنیت ایجاد كرده است.

امروز تهدید سازمانهای تروریستی كه میخواهند به كشور تبدیل شوند از بزرگترین تهدیدات علیه جهان و خاورمیانه است. ایران بعنوان كشوری كه به تحقق دمكراسی در عراق و افغانستان كمك نموده است آماده كمك به سوریه و یمن است.برای مقابله با تروریسم مقابله با ریشه های آن یعنی تجاوز گری قدرتهای خارجی، اشغال، فقر و محرومیت مردم، و توسعه اقتصادی-اجتماعی ضروری است. اگر تجاوز نظامی آمریكا به عراق و افغانستان و حمایت بی چون و چرای آمریكا از رژیم صهیونیستی نبود امروز تروریستها توجیه و بهانه ای برای جنایات خود نمی یافتند. ملت ایران تاریخ را فراموش نمی كند اما نمیخواهد در تاریخ بماند."