Gerdab.IR | گرداب

یک اقدام عجیب؛

امتناع «کافه بازار» از انتشار بازی‌های ضدصهیونیستی

تاریخ انتشار : ۱۱ مرداد ۱۳۹۵

«کافه بازار» بازی ضدصهیونیستی «کلش آف کوئنل» (clash of quenel) تولید موسسه مصاف را یک روز پس از تأیید، به دلیلی که آن را «موارد حساسیت‌زا» خواند حذف کرد.

به گزارش گرداب؛ کافه بازار بازی دیگری را نیز به نام میسل استریک (missleStrike) را که موضوع آن حمله موشکی با موشک عماد به اسرائیل است را اصلا منتشر نکرد.

بازی Clash Of Quenel آخرین بازی تولید شده در استدیوی بازی سازی موسسه مصاف با موضوعیت ضد صهیونیستی است. این بازی با الهام از فعالیت های اعتراضی-ضد صهیونیستی «دیودونه» Dieudonné M'bala M'bala - هنرپیشه و طنزپرداز اهل فرانسه- ساخته شده است و نمایش دهنده تقابل جریان حق و باطل در جهان است.

امتناع «کافه بازار» از انتشار بازی‌های ضدصهیونیستی

شخصیت اصلی بازی به شکل «دیودونه» طراحی شده است و به وسیله پرتاب آناناس به مبارزه با سردرمداران شر در جهان می رود.  این بازی برای پلتفرم اندروید تولید شده است.

امتناع «کافه بازار» از انتشار بازی‌های ضدصهیونیستی

متن نامه‌ای که «کافه بازار» برای سازندگان بازی Clash Of Quenel در توجیه حذف این بازی ارسال کرده به شرح زیر است:

«برنامه شما با نام بسته ir.masaf.clash_of_quenel به دلیل تخلف از حالت انتشار خارج شده است. درصورتی که حساب کاربری شما مسدود نیست و برنامه نیز در حالت «حذف شده» قرار ندارد، اصلاحات لازم را انجام داده و جهت انتشار مجدد برنامه «درخواست انتشار» ارسال کنید. اگر برنامه در حالت «حذف شده» قرار دارد، انتشار مجدد آن به هیچ عنوان ممکن نیست.

دلیل حذف:

نقض قوانین مربوط به «محتوا» در برنامه:

6.3. محتوای حساسیت‌زا: قصد ما حمایت از برنامه‌های جانبی موبایل است و از جنجال دوری می‌کنیم. اگر شما می‌خواهید از سیاست، دین یا مذهب صحبت کنید و یا از آن‌ها انتقاد نمایید، کتاب بنویسید. محتوای برنامه‌ها نباید حساسیت‌زا، مشکوک یا شبهه‌آمیز در مورد مذهب‌ها، فرهنگ‌ها، قوم‌ها، ملیت‌ها و دولت‌ها باشد. همچنین موضوعاتی مانند توصیف روابط جنسی، مسائل زناشویی، شیطان‌پرستی، فراماسونری و بسیاری مسائل دیگر در بازار جایی ندارند.

3.3. صدمه و خشونت: امکان انتشار هر گونه محتوای خشونت‌آمیز که نقص عضو، آسیب‌دیدگی، آثار شکنجه و صدمه‌دیدگی را نمایش می‌دهد و یا تشویق به صدمه زدن، آزار و اذیت دیگران و رفتار خشونت‌آمیز می‌کند در بازار وجود ندارد.

- «دشمنان» در داخل بازی نباید به طور مشخص اشاره به فرهنگ، گروه، دولت، گروهک، حکومت، رژیم و شرکت خاصی داشته باشند

درصورت نیاز به توضیح بیشتر درباره دلیل تذکر، می‌توانید به سند «راهنمای انتشار برنامه‌ها» قسمت «محتوا» مراعه کنید.

توجه داشته‌ باشید که مشاهده تخلف جدی و یا تکرار تخلف‌ ممکن است منجر به بسته‌ شدن حساب کاربری و عدم تصفیه‌‌حساب با شما شود. درصورتی که حساب کاربری شما مسدود شده است تمامی برنامه‌های شما از بازار حذف و با توجه به شرایط، هزینه‌ پرداخت شده توسط کاربران به آن‌ها بازگردانده می‌شود.

امتناع «کافه بازار» از انتشار بازی‌های ضدصهیونیستی

اگر به اشتباه این تذکر را دریافت کرده‌اید دلایل خود را از طریق آدرس ایمیل زیر با ما در میان بگذارید؛ همچنین درصورت مشاهده تخلف در سایر برنامه‌ها می‌توانید لینک آن‌ها را جهت بررسی برای ما ارسال کنید.»