Gerdab.IR | گرداب

پایین آمدن نرخ جرائم بلاکچین در چین

پایین آمدن نرخ جرائم بلاکچین در چین
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

طبق گزارش جدیدی از Chainalysis، سهم چین در استفاده از رمزارز برای مقاصد غیرقانونی از سه ماهه‌ی سوم سال ۲۰۱۹ در حال کاهش است.

به گزارش گرداب، در گزارش مربوط به سوم آگوست با عنوان رمزارز و چین، Chainalysis اظهار داشت که بیش از ۲.۲ میلیارد دلار ارز دیجیتال از کیف پول‌های چینی به افرادی که فعالیت‌های غیرقانونی انجام می‌دهند، بین آوریل ۲۰۱۹ تا ژوئن ۲۰۲۰ ارسال شده است.

شهروندان چینی بیش از دو میلیارد دلار ارز دیجیتال را برای انجام انواع فعالیت‌های غیرقانونی مانند کلاهبرداری و خرید از بازار‌های دارک نت استفاده کرده‌اند. با وجود این موارد، در این گزارش اشاره شده است که میزان جرم و جنایت به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است:

حجم معاملات در چین برای مقاصد غیرقانونی در دوره‌ی زمانی‌ای که بررسی کردیم به شدت کاهش یافته است و علت این امر بیش‌تر مربوط به عدم وجود ترفند‌های پانزی مانند کلاهبرداری‌های پلاس‌توکن در سال ۲۰۱۹ است.

در ادامه‌ی گزارش نوشته شده است: «در حالی که چین دارای یکی از رتبه‌های برتر در حجم معاملات غیرقانونی است، اما با اختلاف زیاد نسبت به سایر کشورها، میزان جرایم مربوط به ارز‌های دیجیتال در این کشور کاهش یافته است».

نویسندگان این گزارش با اشاره به سوابق داده‌های مربوط به معاملات می‌گویند که دلالان بیت کوین نقش مهمی در انجام پول‌شویی برای افرادی که در جرایم مربوط به ارز‌های دیجیتال دخیل بوده‌اند، داشته‌اند.

بیش‌تر معاملات غیرقانونی چینی با فعالیت‌های کلاهبرداری مرتبط بوده است، اگرچه پول‌شویی از طریق دارایی‌های دیجیتالی هنوز در چین انجام می‌شود. دولت مرکزی چین بیش از ۱۱۰۰ نفر را به جرم دخالت در پول‌شویی دارایی‌های دیجیتالی در ماه ژوئن دستگیر کرد که این موضوع نشان‌دهنده‌ی تمایل دولت به سرکوب چنین فعالیت‌هایی است.

با این حال، گمان می‌رود که اقدامات چین برای مقابله با رمزارز‌های غیرمتمرکز، وضعیت کشور را به عنوان یک ابرقدرت در حوزه ارز‌های دیجیتال که رو به پیشرفت است، تضعیف خواهد کرد. در این گزارش علت مخالفت چین با دارایی‌های دیجیتالی غیرمتمرکز، به تمایل دولت برای گسترش پذیرش واحد پول دیجیتالی یوان نسبت داده شده است.