Gerdab.IR | گرداب

ژاپن به دنبال قانون‌گذاری حوزه‌های جدید دنیای کریپتو

ژاپن به دنبال قانون‌گذاری حوزه‌های جدید دنیای کریپتو
تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۴۰۰

ژاپن از سپتامبر ۲۰۱۷ که سیاست‌گذاری در عرصه کریپتو را آغاز کرده است، به طور منظم گروه‌هایی مطالعاتی به راه انداخته است که ترکیبی از قانون‌گذاران، حقوقدانان، استادان دانشگاه و متخصصان حوزه کریپتو دارد.

به گزارش گرداب- نهاد قانون‌گذاری امور مالی ژاپن، آژانس خدمات مالی (FSA) در حال آماده‌سازی قانون جدیدی برای دنیای کریپتو است. اسناد سیاست‌های این نهاد نشان می‌دهد که مسئله توکن‌های غیرقابل معاوضه (NFT) و عرضۀ اولیۀ صرافی‌ها (IEO) در این قانون مدنظر قرار گرفته است.

چندماه پیش گزارش‌هایی مبنی بر تشکیل یک گروه مطالعاتی جدید در آژانس خدمات مالی ژاپن منتشر شد که با وظیفه پیدا کردن راهی برای رسیدگی به امور مالی دیجیتال و غیرمتمرکز (DeFi) و سایر امور از جمله NFT‌ها و ارز‌های دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) راه‌اندازی شده بود.

ژاپن از سپتامبر ۲۰۱۷ که سیاست‌گذاری در عرصه کریپتو را آغاز کرده است، به طور منظم گروه‌هایی مطالعاتی به راه انداخته است که ترکیبی از قانون‌گذاران، حقوقدانان، استادان دانشگاه و متخصصان حوزه کریپتو دارد. این گروه‌ها از آن زمان توصیه‌هایی را به این آژانس ارائه کرده‌اند که تقریباً تمام این توصیه‌ها از طریق الحاقیه‌های حقوقی جدید و خط مشی‌ها به قانون تبدیل شده است.

اکنون که سال مالی این آژانس در حال به اتمام رسیدن است، اعلام کرده است که از سال آینده به دنبال قانون‌مند کردن شرکت‌هایی خواهد بود که در حوزه NFT فعالیت می‌کنند.

هرچند که اسناد منتشرشده در توضیح این که این آژانس دقیقا به دنبال وضع چه قوانینی در حوزه NFT، DEFI، CBDC و IEO است، چیزی به ما نمی‌گویند، اما این واقعیت که این روش‌های جدید حوزه کریپتو در این سند آمده است نشان می‌دهد که هدف این قانون چیست. در این اسناد از «چارچوبی» برای قانون‌مند کردن این بخش‌ها صحبت می‌شود.

برنامه‌ای که این آژانس در این زمینه دارد این چنین است:

«شرکت‌های مبادله سرمایه‌های کریپتو کنون فعالیت‌هایی با کسب‌وکار‌های مرتبط با NFT و طرح IEO انجام می‌دهند. این فعالیت‌های جدید شامل حوزه‌هایی از تجارت می‌شود که در واگذاری‌های مبادلات تجاری [مرسوم]وجود ندارد. یک الگوی [قانونی]جدید [مورد نیاز است]، الگویی که به دنبال ایجاد تعادل میان [رشد این صنعت]و [حفاظت از کاربر]باشد».

آژانس خدمات مالی ژاپن به احتمال زیاد تا زمانی که این گروه مطالعاتی گزارش کامل خود را ارائه کند، برای تهیه سند سیاست‌گذاری خود صبر خواهد کرد. این مسئله احتمالا باعث خواهد شد که واکنش نهاد‌های خودتنظیمی در حوزه صرافی‌های کریپتو واکنشی نسبت به این طرح استنباط شود و در نهایت آژانس خدمات مالی از دولت خواهد خواست که الحاقیه‌های قانونی ضروری را اجرایی کند.

کسب‌وکار‌های بزرگ ژاپن چشم به این فرایند قانونی بسته‌اند. تعدادی از شرکت‌های مالی و فناوری بزرگ ژاپن در حوزه NFT و IEO وارد شده‌اند. پیامرسان لاین (Line) و غول اقتصاد دیجیتال راکوتن (Rakuten) به دنبال ورود بیشتر به این حوزه هستند، زیرا که فرصت‌های تجاری جدیدی در برابر خود می‌بینند.

صرافی کوین‌چک (Coincheck) که توسط گروه مالی مونکس (Monex) اداره می‌شود نیز بازار NFT خود را به راه انداخته است. این موسسه همچنین به حوزه IEO نیز علاقمند است. بزرگترین رقیب این صرافی، گروه SBI که به شدت به کریپتو علاقمند هستند، جاه‌طلبی‌های بزرگی در حیطۀ عرضه توکن اوراق بهادار (STO) دارند. این حیطه نیز یکی از مواردی است که آژانس خدمات مالی ژاپن در خط مشی جدید خود به آن رسیدگی خواهد کرد.

منبع: cryptonews