Gerdab.IR | گرداب

چین وب‌سایت‌های کاربردی معاملات رمزارز را مسدود کرد

چین وب‌سایت‌های کاربردی معاملات رمزارز را مسدود کرد
تاریخ انتشار : ۰۶ مهر ۱۴۰۰

چین در اقدامی دیگر عرصه را بر فعالان حوزه رمزارز‌ها تنگ‌تر کرد و دسترسی به وب‌سایت‌های تحلیلی مهم و کاربردی در زمینه رمزارز‌ها همچون CoinGecko، CoinMarketCap و TradingView را مسدود کرد.

به گزارش گرداب - این وب‌سایت‌ها بطور کامل مسدود شده اند تا کاربران چینی با محدودیت‌های بیشتری برای فعالیت در بازار رمزارز‌ها مواجه شوند. البته کاربران چینی می‌گویند با برنامه‌های تغییر آی‌پی هنوز می‌توانند به این وب‌سایت‌ها دسترسی داشته باشند.

بانک مرکزی چین، هفته گذشته ممنوعیت معاملات رمزارز‌ها را صادر کرد و اعلام کرد که معاملات این حوزه به نظم اقتصادی و مالی این کشور صدمه وارد می‌کند. البته باید در نظر داشت که طی سال‌های گذشته چین ممنوعیت‌های مشابهی را برای بازار رمزارز‌ها در نظر گرفته، ولی در بسیاری از موارد بازار چندان تحت تاثیر این تصمیم‌ها قرار نگرفت و اگر نوسانی رخ داده، مقطعی، گذرا و به دلیل هیجانات ناشی از انتشار اخبار محدودیت‌ها در چین بودند.

رمزارز‌ها در چین از محبوبیت فوق‌العاده‌ای برخوردارند، ولی دولت چین نگران ماهیت سرکش این بازار است و به همین دلیل مصمم است که از فعالیت در این حوزه جلوگیری کند.

تصمیمات این چنینی نشان می‌دهند که چین تمایل دارد هیچ گونه فعالیتی در این حوزه انجام نشود. باید دید این چین چه برنامه‌هایی را برای ریشه‌کن کردن برخی پروژه‌های بزرگ و شرکت‌های مستقر در این کشور دنبال می‌کند. گفتنی است چین از همان ابتدا کانون فعالیت رمزارز‌ها بوده، ولی برخی کارشناسان بازار می‌گویند این تصمیمات نمی‌تواند بر روند بازار به صورت کلی تاثیر چندان منفی بگذارد.

از سوی دیگر «گری گنسلر»، رئیس کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در مصاحبه اخیر خود در مورد آینده رمزارز‌ها صحبت کرد. وی می‌گوید رمزارز‌ها در بسیاری از موارد پشتوانه‌ای ندارند و دارایی سوداگرانه‌ای محسوب می‌شوند. گنسلر همچنین از تلاش SEC برای وضع قوانین سخت‌گیرانه در مورد این صنعت با هدف جلوگیری از پولشویی و در راستای تطبیق فعالیت‌های آن با قوانین مالیاتی خبر داد.

برخی تحلیلگران بازار می‌گویند موضع آمریکا در قبال رمزارز‌ها با کناره‌گیری چین از این میدان می‌تواند نقش مهمی در آینده و سرنوشت این بازار داشته باشد.