Gerdab.IR | گرداب

ژاپن به دنبال عرضه رمزارز ملی در سال ۲۰۲۲

ژاپن به دنبال عرضه رمزارز ملی در سال ۲۰۲۲
تاریخ انتشار : ۱۶ آذر ۱۴۰۰

بانک مرکزی ژاپن به دنبال عرضه یوآن دیجیتال تا آخر سال آینده میلادی است.

به گزارش گرداب، به نقل از روزنامه ژاپنی نیهون کیزای شیمبون یکی از بزرگترین روزنامه‌های اقتصادی ژاپن و نهاد مسئول بازار سهام نیکِی (Nikkei)، آژانس خدمات مالی ژاپن یا FSA در سال آینده مقرراتی برای استیبل‌کوین‌ها به بانک‌ها عرضه خواهد کرد. به‌طور نظری این مقررات مانع از این می‌شود که نهاد‌های دیگر مانند تتر (USDT) که به عنوان بانک عمل نمی‌کند، بتواند برای مشتریان ژاپن خدماتی ارائه کند.

هرچند این مقررات پیشنهادی جدید تنها به بعضی از استیبل‌کوین‌های کنونی اجازه فعالیت محدودی می‌دهد. به‌طور مثال USD Coin به دنبال این است که تبدیل به یک بانک کریپتو در آمریکا شود و به دنبال مطابقت با موارد قانونی است.

اما استیبل‌کوین‌هایی که به عنوان شرکت‌های خصوصی مجزا فعالیت می‌کنند از انجام فعالیت مالی در این کشور منع می‌شوند. زیرا این شرکت‌ها از گزارش مالی، حسابرسی و نظارت رگولاتوری معاف هستند و این باعث ادعا‌های زیادی پیرامون این شده است که به طور مثال تتر از پشتوانه کافی دلار برخوردار نیست.

نهاد رگولاتوری ژاپن علاوه بر این به دنبال سخت‌گیر کردن مقررات در حوزه‌های دیگری، چون پیشگیری از تراکنش‌های مجرمانه، اجباری شدن احراز هویت کاربران و گزارش مبادلات مشکوک هم از سوی استیبل‌کوین‌ها و هم فراهم‌کنندگان کیف پول الکترونیک است.

استیبل‌کوین‌های خصوصی به‌طور مستقیم با رمزارز‌های بانک مرکزی یا CBDC‌ها رقابت دارند. در ژاپن بانک مرکزی به دنبال عرضه یوآن دیجیتال ملقب به DCJP تا پایان سال آینده است.

این تصمیم توسط کنسرسیومی از ۷۰ شرکت بزرگ در این کشور از جمله بزرگترین نهاد‌های مالی، پشتیبانی می‌شود که همه آن‌ها به دوره تست آزمایشی این رمزارز پیوسته است. در حال حاضر یک استیبل‌کوین کوچک‌تر از سوی ژاپن با نام GYEN در بازار وجود دارد.