Gerdab.IR | گرداب

همراه اول رمز ارز «همراه» را عرضه می‌کند

همراه اول رمز ارز «همراه» را عرضه می‌کند
تاریخ انتشار : ۰۶ دی ۱۴۰۰

مرکز تحقیق و توسعه بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور در نظر دارد ضمن طراحی و پیاده‌سازی پلتفرم بلاکچین همراه اول، توکن اختصاصی نیز تعریف کند.

به گزارش گرداب، سامانه «بلاکچین همراه اول» که توسط مرکز تحقیق و توسعه این اپراتور طراحی و توسعه یافته است، در نمایشگاه بین المللی ایران تلکام ۲۰۲۱ در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.

این شرکت معتقد است فناوری بلاکچین تبدیل به یکی از موضوعات رایج روز شده و کمتر صنعتی است که در آینده، خود را با این فناوری درگیر نبیند؛ لذا صنعت تلکام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

شرکت همراه اول به عنوان یکی از پیشگامان عرصه فناوری و یکی از مهمترین و بزرگترین اپراتور‌های منطقه قصد دارد از ظرفیت‌های این فناوری استفاده کند و از این رو برای نیل به این هدف، مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در نظر دارد توکن اختصاصی همراه اول و پلتفرم بلاکچین را طراحی و پیاده سازی کند.

قرار است در این پروژه، یک شبکه بلاکچینی کنسرسیومی مبتنی بر کروم (Quorum) به شکل نیمه متمرکز و مبتنی بر مجوز راه اندازی شود. برای آشنایی بیشتر مقاله «انواع مختلف بلاکچین» را مطالعه کنید. نوع حاکمیت این شبکه مانند شرایط و چگونگی ورود اعضای جدید به آن، توسط اعضای اصلی که شامل همراه اول به عنوان ارائه دهنده بستر می‌شود، تعیین می‌گردد.

در این شبکه بلاکچینی یک توکن اصلی به نام رمزارز همراه وجود دارد که کاربران می‌توانند با آن از خدمات تعریف شده استفاده کنند.

این خدمات شامل پرداخت‌های مربوط به انواع خدمات همراه اول مانند خرید بسته اینترنت است و به مرور زمان گسترش می‌یابد.

بومی‌سازی و تأمین نیاز به شبکه بلاکچین تحت مجوز برای کسب و کار‌های مبتنی بر بلاکچین در داخل کشور، ایجاد مدل‌های کسب و کار جدید و ارائه سرویس‌های نوین مالی و غیرمالی توسط همراه اول و ایجاد یک بستر غیرمتمرکز، شفاف و ایمن با پتانسیل انجام تعاملات مالی در کشور از جمله ضروریات اجرای این پروژه به حساب می‌آید.

دستاورد‌های حاصل از اجرای این پروژه نیز شامل شبکه ملی بلاکچین با قابلیت توسعه افقی و عمودی، توکن اصلی شبکه به نام رمزارز همراه، توکن وفاداری با قابلیت تبدیل به رمز ارز همراه و بالعکس، توکن پایدار با پشتوانه دارایی خارج از زنجیره، توکن پایدار با پشتوانه سایر توکن‌ها و همچنین صرافی غیرمتمرکز جهت تبادلات توکن‌های موجود و آینده می‌شود.

تمامی حوزه‌های کسب و کار که نیازمند تعامل چند عضو بر پایه شفافیت، امنیت، عدم اعتماد، و اتوماسیون هستند، می‌توانند از این پروژه بهره‌برداری کنند. همچنین این پلتفرم در حوزه‌های اقتصاد، فناوری‌های مالی نوین، و نیز در تلفیق با سایر فناوری‌ها مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء قابل استفاده است.