Gerdab.IR | گرداب

کلاهبرداری ۲۹۵ میلیون دلاری از طریق ارز دیجیتال در آمریکا

کلاهبرداری ۲۹۵ میلیون دلاری از طریق ارز دیجیتال در آمریکا
تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۴۰۱

پروژه Trade Coin Club بیش از ۱۰۰ هزار سرمایه‌گذار را فریب داده، این پروژه که توسط براگا راه‌اندازی شده بود، از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به عنوان یک برنامه بازاریابی چندسطحی اجرا شده بود.

به گزارش گرداب، منتقدان حوزه بلاکچین اغلب کل شاخه ارز‌های دیجیتال را به مثابه یک کلاهبرداری هرمی فرض کرده‌اند. با وجود این که بلاکچین و ارز‌های دیجیتال دارای کاربرد‌های زیادی است، اما باید گفت این مسئله که ارز‌های دیجیتال در بسیاری از اوقات به مثابه یک کلاهبرداری هرمی و پانزی استفاده می‌شود، تا اندازه‌ای واقعیت دارد.

به تازگی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا که مسئول قانون‌گذاری ارز‌های دیجیتال در این کشور است، به‌طور رسمی یک پروژه ارز دیجیتال دیگر را به فهرست در حال افزایش کلاهبرداری‌ها اضافه کرده است. این کمیسیون علیه چهار نفر اقامه دعوی کرده است و آن‌ها را به ارتباط با یک پروژه کلاهبرداری پانزی در حوزه ارز دیجیتال با نام «Trade Coin Club» متهم کرده است.

دوور تورس براگا (Douver Torres Braga)، جف پارادایز (Joff Paradise)، کلیونالانی آکانا تیلور (Keleionalani Akana Taylor) و جاناتان تترول (Jonathan Tetreault) متهمانی هستند که در دادگاه سیاتل آمریکا علیه آن‌ها شکایت شده است.

این پروژه که توسط براگا راه‌اندازی شده بود، از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ به عنوان یک برنامه بازاریابی چندسطحی اجرا شده بود. در آن زمان اسناد نشان می‌دهد که این کلاهبرداری بیش از ۱۰۰ هزار کاربر را فریب داده است و ۸۲ هزار بیتکوین به چنگ آورده که در آن زمان حدود ۲۹۵ میلیون دلار ارزش داشته است.

براگا و همکاران او متهم شده‌اند که با ادعاهایی، چون این که پول افراد توسط روبات‌های سرمایه‌گذاری مدیریت می‌شود که می‌توانند در هر ثانیه میلیون‌ها تراکنش کوچک انجام دهند، سرمایه را از چنگ افراد بیرون کشیده است. به لطف این روبات جادویی و غیرواقعی او به افراد گفته شده بود که هر روز ۰.۳۵ درصد سود به سرمایه‌شان اضافه می‌شود. اما به جای این که این سرمایه‌ها به دست یک روبات هوش‌مصنوعی اداره شود، این افراد پول‌ها را بالا کشیدند.
_________________________
منبع: gizmodo