Gerdab.IR | گرداب

دهقانی: حمایت از راهکار‌های نوآورانه برای حل مسائل کشور

دهقانی: حمایت از راهکار‌های نوآورانه برای حل مسائل کشور
تاریخ انتشار : ۰۹ آذر ۱۴۰۱

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری گفت: از راهکار‌های نوآورانه برای حل مسائل و مشکلات و نیاز‌های حوزه مدیریت بحران حمایت می‌کنیم.

به گزارش گرداب به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری، نشست مشترک بین روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری و محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور برگزار شد، ضمن بررسی نقش زیست‌بوم فناوری و نوآوری برای، پیشگیری، مدیریت و رفع آسیب بحران‌های طبیعی و غیر طبیعی، بر ضرورت تعریف نیاز‌های محوری و مشخص برای ارائه راهکار‌های نوآورانه و فناورانه، تاکید شد.

در این نشست دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر این‌که وجود راهکار‌های مشخص و کارآمد در پیشگیری و مدیریت بحران‌ها، مهم‌ترین و بدیهی‌ترین انتظار جامعه است، ادامه داد: همین که سازوکاری ایجاد شود تا مردم بتوانند یک بحران را پیش‌بینی، پیشگیری و در صورت وقوع، مدیریت کنند، قطعاگامی مهم و رو به جلو برداشته شده است.

وی با تاکید بر این‌که باید برای پیشگیری و مدیریت بحران‌های فردی و اجتماعی نیز راهکار‌های فناورانه و نوآورانه تمهید شود، ادامه داد: کشور در عرصه جبران و مدیریت آسیب‌های ناشی از بحران هزینه‌های بسیار زیادی صرف می‌کند، مشکل این‌جاست که این هزینه‌ها به پس از وقوع بحران اختصاص می‌یابد در صورتیکه باید تمرکز هزینه‌ها، مبتنی بر یک سازوکار نیازمحور، راهبردی و به کمک فناوری، به پیش از وقوع بحران باشد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، با بیان این‌که لازم است نیاز‌ها و اولویت‌ها، به روشنی احصاء شوند تا فناوران راهکار‌های نوآورانه خود را مبتنی بر این نیاز‌ها ارائه کنند، ادامه داد: شرکت‌ها، تیم‌های تحقیقاتی و هسته‌های نخبگانی کار‌های ارزشمندی در این حوزه انجام داده‌اند و بسیار انگیزه و علاقه دارند تا منشأ اثری مطلوب در کشور باشند. برای به ثمر نشستن تلاش آنان، لازم است تا نیاز‌ها و اولویت‌ها به درستی و روشنی احصاء شده و تحقیقات، محصولات و خدمات به صورت جهت‌یافته و هدفمند در خدمت رفع آن نیاز‌ها بکار گرفته شوند.

وی با اشاره به این‌که لازم است دستگاه‌هایی مانند سازمان مدیریت بحران و سازمان حفاظت محیط زیست نیازهایشان را یکپارچه و بازار آن را تضمین کنند، افزود: ما برای رفع نیاز در این بازار تخصصی عزمی راسخ داریم.

وی گفت: ما آمادگی داریم تا در قالب یک توافق روشن و نیازمحور، که هدف، راهبرد و اقدام‌ها مشخص باشد، در مسیر حل نیاز‌ها به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، حمایت‌های لازم را صورت دهیم.