Gerdab.IR | گرداب

همکاری پنهان توییتر با سازمان‌های امنیتی آمریکا

همکاری پنهان توییتر با سازمان‌های امنیتی آمریکا
تاریخ انتشار : ۲۰ آذر ۱۴۰۱

مقامات سابق این شبکه اجتماعی برای برخورد با ترامپ دستورالعمل‌های نهاد‌های امنیتی را دنبال کردند.

به گزارش گرداب، مالک جدید توییتر، ایلان ماسک حجم زیادی از پیام‌های مدیران سابق توییتر را منتشر کرده است و این اطلاعات نشان می‌دهد که این شبکه اجتماعی به شکل ویژه‌ای در خدمت فساد و سانسور حزب دموکرات بوده است. تا بدین‌جا اسناد همکاری توییتر با کمپین انتخاباتی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا و همکاری این شبکه اجتماعی با کیتی هابز نامزد انتخابات فرمانداری ایالت آریزونا منتشر شده است.

حال سومین پرده از این داده‌ها نیز منتشر شده است. مت تایبی روز گذشته پرونده‌های توییتر را منتشر کرده است. این اطلاعات که «بخش اول» دستورالعمل «حذف دونالد ترامپ» نام گرفته است، پیام‌های ردوبدل‌شده میان مقامات ارشد توییتر و وکیل اف بی آی و یکی از ماموران اطلاعاتی وزارت دفاع این کشور را آشکار می‌کند.

این اسناد نشان می‌دهد که مدیران ارشد توییتر از جمله رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیتی و مشاور ارشد این کشور همکاری نزدیکی با اف بی آی، وزارت امنیت داخلی و دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی داشته است. دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی نهاد مافوق تمام سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی آمریکاست.

مقامات توییتر تصمیماتی دل‌خواهانه گرفته‌اند و برنامه داشتند تا از حساب‌هایی که نتوانستند به زیر بکشند انتقام بگیرد و ابزار‌هایی سخت‌گیرانه‌تر علیه آن‌ها به کار ببرند.

ملاقات محرمانه مدیران توییتر با سران اف‌بی‌آی، وزارت دفاع و نهاد‌های امنیتی

دو گروه مسئول مدیریت محتوا در توییتر بودند: گروه‌های عملیات‌های ایمنی و همچنین گروهی از مقامات توییتر که این خبرنگار آن‌ها را «دادگاه عالی مدیریت سریع‌السیر» می‌خواند. این گروه دوم تصمیماتش را به‌طور لحظه‌ای، در کمتر از چند دقیقه و بر طبق حدس و گمان، جستجوی گوگل انجام می‌دادند. حتی اقدامات توییتر علیه رئیس‌جمهور سابق آمریکا به این شکل انجام گرفته است.

مقامات ارشد سیاست‌گذاری این پلتفرم پیش از برگزاری انتخابات به‌طور هفتگی با سران اف‌بی‌آی، وزارت دفاع و دفتر اداره‌کننده اطلاعات ملی جلسه داشته است. این گزارش همچنین تایید دیگری بر این است که توییتر در زمینه پرونده «لپ‌تاپ هانتر بایدن» که رسوایی بزرگی برای جو بایدن بود، از دستورالعمل نهاد‌های امنیتی تبعیت کرده است.

رئیس بخش سیاست‌گذاری امنیتی توییتر، یوئل روث (Yoel Roth) در یکی از این پیام‌ها گفته است:
«ما داستان نیویورک تایمز را بلاک کردیم، سپس آن را از بلاک درآوردیم (اما برخلاف این را اعلام کردیم)، سپس گفتیم که از بلاک درآورده‌ایم. اکنون ما در یک وضعیت آشفته‌ای قرار داریم که سیاست‌گذاری ما روی هواست، مردم عصبانی هستند، گزارشگران ما را احمق می‌فهمند و حال وقتی تنها ۱۸ روز به انتخابات مانده است به‌صورت در حال بازسازی سیاست‌گذاری پیچیده خود هستیم. به بیان خلاصه لعنت بر این زندگی».

این مقام توییتر همچنین در این پیام‌ها ذکر می‌کند که نتوانسته است در یک جلسه با اف بی‌ای و وزارت دفاع آمریکا حضور داشته باشد، زیرا تلاش می‌کرده تا اپل را قانع کند که توییتر را از اپ استور حذف نکند. او همچنین به شوخی می‌گوید که جلسات خود با آژانس‌های اطلاعاتی را در تقویمش مخفی ساخته و اسامی مستعاری که برای این جلسات گذاشته است، دارد تمام می‌شود.

مقامات سازمان‌های اطلاعاتی از توییتر خواسته بودند که بر یکی از توییت‌های ترامپ محدودیت بگذارد.

به‌گونه‌ای که کسی نتواند به آن پاسخ دهد، بازنشر کند و یا حتی آن را لایک کند؛ با وجود این که توییت مربوطه هیچ قانون توییتر را نقض نکرده بود. وقتی یک محافظه‌کار آمریکایی اقدام به گرفتن اسکرین‌شات از این توییت کرد و آنرا به اشتراک گذاشت، مقامات توییتر بسیار عصبانی شدند که هیچ قانونی برای برخورد با او نتوانسته‌اند پیدا کنند؛ از همین رو نقشه چیدند که بعدا از او انتقام بگیرند.