Gerdab.IR | گرداب

شکایت واتساپ از سازنده جاسوس‌افزار اسرائیلی

شکایت واتساپ از سازنده جاسوس‌افزار اسرائیلی
تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۱

دیوان عالی ایالت متحده در روز دوشنبه درخواست شرکت NSO برای کنار گذاشتن شکایت واتساپ را رد کرد. شکایت‌های بیشتری در راه است؟

به گزارش گرداب، دیوان عالی ایالت متحده در روز دوشنبه درخواست شرکت NSO برای کنار گذاشتن شکایت واتساپ را رد کرد. واتساپ این شرکت صهیونیستی که سازنده جاسوس‌افزار پگاسوس است را متهم کرده که در سال ۲۰۱۹ از ۱۴۰۰ کاربر این پلتفرم جاسوسی کرده است.

تصمیم دیوان عالی ایالت متحده حکم دادگاه فدرال کالیفرنیا را تایید می‌کند. دادگاه کالیفرنیا درخواست NSO را رد کرده بود. NSO استدلال کرده بود که از آنجا که شرکتی خارجی محسوب می‌شود، باید مصونیتی قضایی داشته باشد؛ زیرا که از طرف یک دولت خارجی برای تحقیقات پیرامون فعالیت تروریستی از این جاسوس‌افزار استفاده شده است.

شرکت NSO پس از آن درخواست خود را به دیوان عالی برد و خواست پرونده‌ای که متا، شرکت مالک واتساپ علیهش به اجرا در آورده بود، متوقف شود.

سخنگوی شرکت NSO گفته است: «متا به‌طور مکرر به نیرو‌های امنیتی اجازه داده است که به‌شکل قانونمند استفاده مجرمان از واتساپ را در صورت اجرای جرائم جدی و اقدامات تروریستی بررسی کنند. ما مطمئن هستیم که دادگاه مشخص خواهد کرد که استفاده از پگاسوس توسط مشتریان ما قانونی بوده است».
دیوان عالی پیش از این از دولت بایدن خواسته بود تا نظر خود را در این رابطه اعلام کند. در ماه نوامبر وزارت دادگستری آمریکا گزارشی به این دادگاه ارائه کرد که از دادگاه خواسته بود درخواست NSO رد شود.

دولت بایدن در سال ۲۰۲۱ شرکت NSO و سایر شرکت‌های جاسوس‌افزاری اسرائیلی مانند Candiru را به لیست شرکت‌هایی افزوده بود که دارای خطر امنیت ملی هستند.

حکم دیوان عالی در زمانی ارائه شده است که دغدغه‌ها در واشنگتن درباره رواج جاسوس‌افزار در جهان افزایش پیدا کرده است. انتظار می‌رود بایدن به زودی فرمانی اجرایی امضا کند که برطبق آن استفاده از جاسوس‌افزار توسط آژانس‌های فدرال ممنوع شود. اعضای کنگره نیز در این رابطه راهکار‌های قانونی متفاوتی عرضه کرده‌اند.

کارل ووگ سخنگوی واتساپ در بیانیه‌ای می‌گوید: «ما بسیار سپاس‌گذاریم که شاهدیم حکم دیوان عالی درخواست غیرمنطقی NSO را رد کرده است. جاسوس‌افزار‌های این شرکت حملات سایبری علیه فعالان حقوق‌بشر، خبرنگاران و مقامات دولتی را سبب شده است. ما قویا معتقدیم که عملیات آن‌ها نقض قانون آمریکاست و باید به خاطر عملیات غیرقانونی‌شان مسئول شناخته شوند».

حکم دادگاه باعث می‌شود که سایر شکایت‌ها از این شرکت جاسوسی امکان شکل‌گیری داشته باشد. موسسه حقوق‌بشری Knight نیز در ماه دسامبر از طرف خبرگزاری ال‌سالوادوری ال‌فارو از این شرکت اسرائیلی شکایت کرد. برطبق شکواییه این موسسه NSO قوانین هکری آمریکا را با استفاده از جاسوس‌افزار علیه خبرنگاران نقض کرده است.

اپل نیز از این شرکت صهیونیستی شکایت کرده است.