Gerdab.IR | گرداب

رشد بازار رایانه‌های شخصی در چین و سقوط در آمریکا

رشد بازار رایانه‌های شخصی در چین و سقوط در آمریکا
تاریخ انتشار : ۱۵ آذر ۱۴۰۰

گزارشی از وضعیت بازار رایانه‌های شخصی نشان می‌دهد در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ میلادی، این بازار در چین رشد کرده و در آمریکا کاهش یافته است.

به گزارش گرداب، قرنطینه ناشی از شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان سبب شد بازار رایانه‌های شخصی در ۲۰۲۰ میلادی ناگهان رشد کند. اکنون پس از گذشت یک سال رشد این بازار در برخی مناطق همچنان ادامه دارد. اما در برخی مناطق دیگر در حال کاهش است، زیرا بازار به مرز اشباع رسیده است.

رایانه شخصی اصولاً به تمام دستگاه‌های الکترونیکی اطلاق می‌شود که فرد از آن‌ها استفاده می‌کند و رایانه رومیزی، لپ تاپ، تبلت یا موبایل هوشمند را در بر می‌گیرد.

شرکت کانالیس گزارشی از وضعیت بازار رایانه چین و آمریکا در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ را منتشر کرده است. طبق این گزارش بازار چین در مقایسه سالانه ۳ درصد رشد کرده و در این بازه ۱۵ میلیون دستگاه رایانه شخصی بارگیری شده است. حال آنکه بازار رایانه آمریکا در مقایسه سالانه ۱۶ درصد کاهش یافته و فقط ۳۰.۳ میلیون دستگاه بارگیری شده است.

فروش رایانه‌های شخصی در چین در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ میلادی یک رکورد به حساب می‌آید، حال آنکه این شاخص در آمریکا برای نخستین بار پس از مدت‌ها رشد ۲ رقمی با رکود روبرو شده است. البته باید ذکر کرد تعداد محموله‌ها در هر دو بازار بالاتر از سطح قبل از شیوع پاندمی کرونا است.

در گزارش کانالیس اشاره شده کاهش در محموله‌های بارگیری شده آمریکا به دلیل کاهش فروش در بخش‌های مصرفی و آموزشی است، زیرا این بخش‌ها به حد اشباع رسیده‌اند. در این میان فقط فروش رایانه دسکتاپ برای افرادی افزایش یافته که باید در محل کار حاضر شوند؛ بنابراین فروش لپ تاپ و تبلت به ترتیب ۱۵ و۲۴ درصد کاهش یافته است.

از سوی دیگر در چین بخش رایانه دسک تاپ و لپ تاپ به ترتیب با رشدی ۳.۹ و ۱.۸ درصدی روبرو شده‌اند. این امر سبب شد بازار رایانه شخصی این کشور در سه ماهه سوم ۲۰۲۱ میلادی با بارگیری بی سابقه ۱۴.۷ میلیون دستگاه روبرو شود.

پیش بینی می‌شود با فعال شدن بخش‌های آموزشی و شرکتی در ماه‌های آینده بازار رایانه‌های شخصی در آمریکا نیز رشد کند.